Plugins - YITH WooCommerce Wishlist - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (541 entries)

en: "Add to cart" button style
it: Stile pulsante 'Aggiungi al carrello'

en: "Add to cart" custom icon
it: Icona personalizzata per 'Aggiungi al carrello'

en: "Add to cart" icon
it: Icona 'Aggiungi al carrello'

en: "Add to cart" text
it: Testo 'Aggiungi al carrello'

en: "Add to wishlist" button style
it: Stile pulsante 'Aggiungi alla lista'

en: "Add to wishlist" custom icon
it: Icona personalizzata per 'Aggiungi alla lista'

en: "Add to wishlist" icon
it: Icona 'Aggiungi alla lista'

en: "Add to wishlist" text
it: Testo 'Aggiungi alla lista'

en: "Added to wishlist" custom icon
it: Icona personalizzata per 'Aggiungi alla lista'

en: "Added to wishlist" icon
it: Icona 'Aggiungi alla lista'

en: "Browse wishlist" label (leave empty to use the default settings)
it: Testo 'Sfoglia liste' (lascia vuoto per utilizzare le impostazioni predefinite)

en: "Browse wishlist" text
it: Testo per "Vedi la lista dei desideri"

en: "Product added to wishlist" label (leave empty to use the default settings)
it: Testo per 'Prodotto aggiunto alla lista' (lascia vuoto per utilizzare le impostazioni predefinite)

en: "Product added" text
it: Testo per "Articolo aggiunto"

en: "Product already in wishlist" label (leave empty to use the default settings)
it: Testo per 'Prodotto già nella lista' (lascia vuoto per utilizzare le impostazioni predefinite)

en: "Product already in wishlist" text
it: Testo per "Articolo già presente nella lista dei desideri"

en: #1 Independent Seller of <mark>WooCommerce plugins</mark>
it: Prima azienda indipendente di <mark>plugin per WooCommerce</mark>

en: %1$s needs %2$s enabled
it: %1$s necessita dell'attivazione di %2$s

en: %1$s needs at least %2$s of available memory
it: %1$s necessita di almeno %2$s di memoria disponibile

en: %1$s needs at least %2$s version
it: %1$s necessita almeno della versione %2$s

en: %d user | %d users
it[0]: %d utente
it[1]: %d utenti

en: %s was deactivated as you're running an higher tier version of the same plugin. | %s were deactivated as you're running higher tier versions of the same plugins.
it[0]: %s è stato disattivato poiché stai usando una versione superiore dello stesso plugin.
it[1]: %s sono stati disattivati poiché stai usando una versione superiore degli stessi plugin.

en: (Now
it: (Ora

en: :) Thanks!
it: :) Grazie!

en: <code><strong>YITH WooCommerce Wishlist</strong></code> gives your users the possibility to create, fill, manage and share their wishlists allowing you to analyze their interests and needs to improve your marketing strategies. <a href="https://yithemes.com/" target="_blank">Get more plugins for your e-commerce on <strong>YITH</strong></a>
it: <code><strong>YITH WooCommerce Wishlist</strong></code> dà ai tuoi utenti la possibilità di creare e gestire le loro liste dei desideri permettendoti anche di analizzare i loro interessi e le loro esigenze e migliorare le tue strategie di marketing. <a href="https://yithemes.com/" target="_blank">Scopri tanti altri plugin per il tuo ecommerce su <strong>YITH</strong></a>

[ctx: Action links]
en: Settings
it: Impostazioni

en: Add All
it: Aggiungi tutto

en: Add Images to Gallery
it: Aggiungi immagini alla galleria

en: Add all to cart
it: Aggiungi tutti al carrello

en: Add custom product tab
it: Aggiungi scheda prodotto personalizzata

en: Add images
it: Aggiungi immagini

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Add to cart option for each product
it: Opzione 'Aggiungi al carrello' per ogni prodotto

en: Add to gallery
it: Aggiungi alla galleria

en: Add to wishlist
it: Aggiungi alla lista dei desideri

en: Added on:
it: Aggiunto il:

en: Added on: %s
it: Aggiunto il: %s

en: Additional CSS classes for the button (leave empty to use the default settings)
it: Classi CSS aggiuntive per il pulsante (lascia vuoto per utilizzare le impostazioni predefinite)

en: Additional tools to improve UX, increase conversions, and loyalize customers.
it: Strumenti aggiuntivi per migliorare l'UX, aumentare le conversioni e fidelizzare i clienti.

en: Advanced wishlist management
it: Gestione avanzata delle liste dei desideri

en: After "Add to cart"
it: Dopo "Aggiungi al carrello"

en: After "Add to cart" button
it: Dopo il pulsante 'Aggiungi al carrello'

en: After product is added to wishlist
it: Dopo che il prodotto è stato aggiunto alla lista dei desideri

en: After summary
it: Dopo il sommario

en: After thumbnails
it: Dopo le miniature

en: Allow users to create multiple wishlists
it: Permetti agli utenti di creare più liste dei desideri

en: Allow users to rename wishlists, choose whether to make them public or private, move products from one list to another, and more.
it: Permetti agli utenti di rinominare le liste dei desideri, di scegliere se renderle pubbliche o private, di spostare i prodotti da una lista all'altra e altro ancora.

en: Allows your customers to create and share lists of products that they want to purchase on your e-commerce.
it: Permette ai tuoi clienti di creare e condividere delle liste di prodotti che desiderano acquistare sul tuo e-commerce.

en: An error has occurred during import. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'importazione. Prova di nuovo.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
it: Si è verificato un errore probabilmente causato dal feed non disponibile. Riprova più tardi.

en: An error occurred while adding the products to the wishlist.
it: Si è verificato un errore mentre si cercava di aggiungere i prodotti alla lista.

en: Analyze your customers' wishlists and the most popular products in your shop
it: Analizza le liste dei desideri dei tuoi clienti e i prodotti più apprezzati nel tuo negozio

en: Anyone can search for and see this list
it: Tutti possono cercare e vedere questa lista

en: Apply
it: Applica

en: Apply this action to all the selected items:
it: Applica a tutti gli articoli selezionati:

en: Are you sure you want to delete "%s"?
it: Vuoi davvero eliminare "%s"?

en: Are you sure you want to delete the selected items?
it: Se sicuro di voler eliminare gli elementi selezionati?

en: Are you sure you want to move "%s" to trash?
it: Sei sicuro di voler spostare "%s" nel cestino?

en: Are you sure you want to trash the selected items?
it: Se sicuro di voler spostare nel cestino gli elementi selezionati?

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Arrange
it: Riordina

en: At first, I was hesitant to buy the premium version so I started with the free option.
    After a while, seeing the quality of the plugin and the results I was getting, I decided to give it a shot and switch to premium. No regrets!
    They have an amazing support team that is always there no matter how big or small your problem is. Do yourself a favor and stop using free plugins that kind of work and just buy whatever plugin you need from YITH.
it: All'inizio ho esitato nell'acquisto della versione premium, quindi ho iniziato con quella gratuita.
    Poi, vista la qualità del plugin e i risultati che stavo ottenendo, ho deciso di fare un tentativo e passare alla premium. Non ho rimpianti!
    Il team di assistenza è straordinario, sono sempre disponibili indipendentemente da quale sia il problema.
    Fa' un favore a te stesso: smetti di usare plugin gratuiti ed acquista il plugin che ti serve da YITH.

en: Available Memory
it: Memoria disponibile

en: Back to "%s"
it: Torna a "%s"

en: Back to the list
it: Torna alla lista

en: Background
it: Sfondo

en: Background Hover
it: Colore - hover

en: Background hover
it: Colore - hover

en: Before "Add to cart" button
it: Prima del pulsante 'Aggiungi al carrello'

en: Border
it: Bordo

en: Border Hover
it: Bordo - hover

en: Browse wishlist
it: Vedi la lista

[ctx: Button label]
en: Close
it: Chiudi

en: Button label (leave empty to use the default settings)
it: Testo pulsante (lascia vuoto per utilizzare le impostazioni predefinite)

[ctx: Button text]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: Button text]
en: Confirm
it: Conferma

en: Button to remove the product from the wishlist - to the right of the product
it: Pulsante per rimuovere il prodotto dalla Lista dei desideri - a destra del prodotto

en: Button with custom style
it: Pulsante con uno stile personalizzato

en: Button with theme style
it: Pulsante con lo stile del tema

en: Check the changelog >
it: Vedi il changelog >

en: Choose a sidebar
it: Scegli una barra laterale

en: Choose colors for Facebook share button
it: Scegli i colori per il pulsante di condivisione su Facebook

en: Choose colors for Pinterest share button
it: Scegli i colori del testo per i pulsanti di condivisione su Pinterest

en: Choose colors for Twitter share button
it: Scegli i colori del testo per i pulsanti di condivisione su Twitter

en: Choose colors for WhatsApp share button
it: Scegli i colori del testo per i pulsanti di condivisione su WhatsApp

en: Choose colors for share buttons text
it: Scegli i colori del testo per i pulsanti di condivisione

en: Choose colors for the "Add to cart" button on hover state
it: Scegli i colori del pulsante 'Aggiungi al carrello' al passaggio del mouse (hover)

en: Choose colors for the Email share button
it: Scegli i colori del testo per i pulsanti di condivisione email

en: Choose colors for the primary button on hover state<br/><small>This style will be applied to "Edit title" button on Wishlist view, "Submit Changes" button on Manage view and "Search wishlist" button on Search view</small>
it: Scegli i colori del pulsante principale al passaggio del mouse (hover)<br/><small>Questo stile si applicherà al pulsante 'Modifica titolo' in modalità Lista dei desideri, al pulsante 'Applica modifiche' in modalità Gestisci liste e al pulsante 'Cerca lista' in modalità Cerca.</small>

en: Choose colors for the primary button<br/><small>This style will be applied to "Edit title" button on Wishlist view, "Submit Changes" button on Manage view and "Search wishlist" button on Search view</small>
it: Scegli i colori del pulsante principale<br/><small>Questo stile si applicherà al pulsante 'Modifica titolo' in modalità Lista dei desideri, al pulsante 'Applica modifiche' in modalità Gestisci liste e al pulsante 'Cerca lista' in modalità Cerca.</small>

en: Choose colors of the secondary button<br/><small>This style will be applied to the buttons that allow showing and hiding the Edit title form on Wishlist view and "Create new Wishlist" button on Manage view</small>
it: Scegli i colori del pulsante secondario <br/><small>Questo stile si applicherà ai pulsanti che permettono di mostrare o nascondere il modulo 'Modifica titolo' in modalità Lista dei desideri e il pulsante 'Crea una nuova lista' in modalità Gestisci liste</small>

en: Choose if you want to show a textual "Add to wishlist" link or a button
it: Scegli se mostrare un link testuale 'Aggiungi alla lista' oppure un pulsante

en: Choose radius for the "Add to wishlist" button
it: Imposta il raggio del bordo arrotondato del pulsante 'Aggiungi alla lista'

en: Choose the color for all sections with background<br/><small>This color will be used as background for the wishlist table heading and footer (when set to "Traditional" layout), and for various form across wishlist views</small>
it: Scegli il colore per tutte le sezioni con un colore di sfondo<br/><small>Questo colore sarà applicato allo sfondo dell'intestazione della tabella Lista dei desideri e al footer (quando impostata su layout 'Tradizionale') e per i vari moduli nelle modalità di visualizzazione delle liste</small>

en: Choose the colors for the "Add to cart" button
it: Scegli i colori del pulsante 'Aggiungi al carrello'

en: Choose the colors for the wishlist table (when set to "Traditional" layout)
it: Scegli i colori della tabella Lista dei desideri (quando impostata sul layout 'Tradizionale')

en: Choose the look of the Wishlist button when the product has already been added to a wishlist
it: Personalizza lo stile che deve avere il pulsante quando il prodotto è stato già aggiunto alla lista

en: Choose where to show "Add to wishlist" button or link in WooCommerce products' loop. <span class="addon">Copy this shortcode <span class="code"><code>[yith_wcwl_add_to_wishlist]</code></span> and paste it where you want to show the "Add to wishlist" link or button</span>
it: Scegli dove mostrare il pulsante o link 'Aggiungi alla lista' nel loop prodotti di WooCommerce. <span class="addon">Copia questo shortcode <span class="code"><code>[yith_wcwl_add_to_wishlist]</code></span> e incollalo dove vuoi tu per mostrare il link o il pulsante 'Aggiungi alla lista'</span>

en: Choose where to show "Add to wishlist" button or link on the product page. <span class="addon">Copy this shortcode <span class="code"><code>[yith_wcwl_add_to_wishlist]</code></span> and paste it where you want to show the "Add to wishlist" link or button</span>
it: Scegli dove mostrare il pulsante o link 'Aggiungi alla lista' nella pagina prodotto. <span class="addon">Copia questo shortcode <span class="code"><code>[yith_wcwl_add_to_wishlist]</code></span> e incollalo dove vuoi tu per mostrare il link o il pulsante 'Aggiungi alla lista'</span>

en: Choose whether to paginate items in the wishlist or show them all
it: Scegli se paginare gli elementi nella lista dei desideri o mostrarli tutti

en: Choose whether to show a textual "Add to cart" link or a button
it: Scegli se mostrare un link testuale 'Aggiungi al carrello' oppure un pulsante

en: Choose which layout you prefer to display products in the wishlist for a more modern and 100% mobile-friendly user experience.
it: Scegli il layout che preferisci per mostrare i prodotti nella lista dei desideri offrendo un'esperienza d'uso più moderna e 100% mobile-friendly.

en: Clear
it: Cancella

en: Clear color
it: Rimuovi colore

en: Close
it: Chiudi

en: Close all
it: Chiudi tutti

en: Collapse
it: Riduci

en: Color value
it: Valore del colore

en: Confirm delete
it: Conferma eliminazione

en: Confirm trash
it: Conferma

en: Contact your hosting company in order to enable it.
it: Per attivarlo contatta il tuo servizio hosting.

en: Contact your hosting company in order to install it.
it: Contatta il tuo hosting per installarlo.

en: Contact your hosting company in order to update it.
it: Contatta il tuo servizio hosting per aggiornarlo.

en: Content of the tab. (HTML is supported)
it: Contenuto della scheda (codice HTML supportato).

en: Copied!
it: Copiato!

en: Copy Code
it: Copia il codice

[ctx: Copy-to-clipboard button text]
en: Copy
it: Copia

[ctx: Copy-to-clipboard message]
en: Copied!
it: Copiato!

en: Create targeted promotions and take advantage of the wishlists to increase conversions
it: Crea promozioni mirate e sfrutta le liste dei desideri per aumentare le conversioni

en: Custom
it: Personalizzata

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom:
it: Personalizzato:

en: Customer wishlists
it: Liste dei clienti

en: Data: %1$.2fMB | Index: %2$.2fMB | Free: %3$.2fMB | Engine: %4$s
it: Dati: %1$.2fMB | Indice: %2$.2fMB | Libero: %3$.2fMB | Motore: %4$s

en: Database Data Size
it: Dimensione dati database

en: Database Free Size
it: Dimensione spazio libero database

en: Database Index Size
it: Dimensione indice database

en: Database Info
it: Info database

en: Database imported correctly.
it: Database importato correttamente.

en: Date on which the product was added to the wishlist
it: Data in cui il prodotto è stato aggiunto alla lista dei desideri

en: Default
it: Predefinito

en: Default wishlist name
it: Nome predefinito della lista

en: Delete
it: Elimina

[ctx: Delete confirmation action]
en: Yes, delete
it: Sì, elimina

en: Delete image
it: Rimuovi immagine

en: Different wishlist layouts
it: Diversi layout della lista dei desideri

en: Disabled
it: Disattivato

en: Discover all our plugins available on: %1$s and %2$s
it: Scopri tutti i nostri plugin su: %1$s e %2$s

en: Do not paginate
it: Nessuna paginazione

en: Do you want to remove the custom tab?
it: Vuoi rimuovere la scheda personalizzata?

en: Download
it: Scarica

en: Drag or %s
it: Trascina o %s

en: Drag or upload a file.
it: Trascina o carica un file.

en: Edit title
it: Modifica titolo

en: Element deleted correctly.
it: Elemento rimosso correttamente.

en: Element updated correctly.
it: Elemento aggiornato correttamente.

[ctx: Elementor Widget - section title]
en: %s - Options
it: %s - Opzioni

[ctx: Elementor control label]
en: "Browse wishlist" label
it: Etichetta "Vedi lista dei desideri"

[ctx: Elementor control label]
en: "Product added to wishlist" label
it: Etichetta "Prodotto aggiunto alla lista"

[ctx: Elementor control label]
en: "Product already in wishlist" label
it: Etichetta "Prodotto già presente nella lista"

[ctx: Elementor control label]
en: Additional CSS classes for the button
it: Classi CSS aggiuntive per il pulsante

[ctx: Elementor control label]
en: Button label
it: Etichetta del pulsante

[ctx: Elementor control label]
en: Icon for the button
it: Icona per il pulsante

[ctx: Elementor control label]
en: Paginate items
it: Paginazione degli articoli

[ctx: Elementor control label]
en: Product ID
it: ID prodotto

[ctx: Elementor control label]
en: URL of the wishlist page
it: URL della pagina Lista dei desideri

[ctx: Elementor control label]
en: Wishlist ID
it: ID lista dei desideri

[ctx: Elementor section title]
en: Advanced
it: Avanzate

[ctx: Elementor section title]
en: Labels
it: Etichette

[ctx: Elementor section title]
en: Pagination
it: Paginazione

[ctx: Elementor section title]
en: Product
it: Prodotto

[ctx: Elementor section title]
en: Wishlist
it: Lista dei desideri

en: Email share button custom icon
it: Icona personalizzata pulsante Condividi per email

en: Email share button icon
it: Icona pulsante Condividi per email

en: Email share button style
it: Stile pulsante Condividi per email

en: Enable AJAX loading
it: Abilita caricamento in AJAX

en: Enable slider in wishlist
it: Abilita lo slider nella lista dei desideri

en: Enable the "Add to wishlist" feature in WooCommerce products' loop
it: Abilita la funzionalità 'Aggiungi alla lista' nel loop prodotti di WooCommerce

en: Enable the slider with linked products on the Wishlist page.
it: Abilita slider dei prodotti correlati nella pagina Lista dei desideri.

en: Enable this option to let users share their wishlist on social media
it: Abilita quest'opzione per permettere agli utenti di condividere la lista dei desideri sui social

en: Enabled
it: Attivato

[ctx: Enhanced select]
en: No matches found
it: Nessuna corrispondenza trovata

[ctx: Enhanced select]
en: Please enter %s or more characters
it: Inserisci %s o più caratteri

[ctx: Enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
it: Inserisci 1 o più caratteri

[ctx: Enhanced select]
en: Searching&hellip;
it: Ricerca in corso&hellip;

en: Enter URL
it: Inserisci URL

en: Enter a name for the default wishlist. This is the wishlist that will be automatically generated for all users if they do not create any custom one
it: Inserisci un nome predefinito per la lista. Questa è la lista che viene generata in automatico per ogni utente quando non ne viene creata una personalizzata

en: Enter a text for "Add to wishlist" button
it: Inserisci un testo per il pulsante 'Aggiungi alla lista'

en: Enter a text for the "Add to cart" button
it: Personalizza il testo del pulsante 'Aggiungi al carrello'

en: Enter a text for the "Browse wishlist" link on the product page
it: Inserisci il testo del link 'Vedi la lista' nella pagina prodotto

en: Enter custom CSS to be applied to Wishlist elements (optional)
it: Inserisci il tuo codice CSS da applicare agli elementi della lista (opzionale)

en: Enter the text for the message displayed when the user views a product that is already in the wishlist
it: Inserisci il testo del messaggio mostrato quando l'utente visualizza un prodotto che è già stato aggiunto alla lista

en: Enter the text of the message displayed when the user adds a product to the wishlist
it: Inserisci il testo del messaggio mostrato quando l'utente aggiunge il prodotto alla lista dei desideri

en: Error. Unable to remove the product from the wishlist.
it: Errore. Impossibile rimuovere il prodotto dalla lista dei desideri.

en: Expand all
it: Espandi tutti

en: Facebook share button custom icon
it: Icona personalizzata pulsante Condividi su Facebook

en: Facebook share button icon
it: Icona pulsante Condividi su Facebook

en: Facebook share button style
it: Stile pulsante Condividi su Facebook

en: For optimal functioning of our plugins, we suggest setting at least %s of available memory
it: Per il funzionamento ottimale dei nostri plugin consigliamo di impostare almeno %s della memoria disponibile

en: Free!
it: Gratuito!

en: From now on, you can find all plugin options in YITH menu. Plugin customization settings will be available as a new entry in YITH menu.
it: D'ora in poi troverai il pannello opzioni dei plugin YITH nel menu YITH. Le impostazioni di personalizzazione del plugin saranno disponibili sotto una nuova voce nel menu YITH.

en: From now on, you can find the option panel of YITH plugins in YITH menu. Every time one of our plugins is added, a new entry will be added to this menu. For example, after the update, plugin options (such as for YITH WooCommerce Wishlist, YITH WooCommerce Ajax Search, etc.) will be moved from previous location to YITH menu.
it: D'ora in poi troverai il pannello opzioni dei plugin YITH nel menu YITH. Ogni volta che viene aggiunto uno dei nostri plugin comparirà una voce in questo menu. Ad esempio, dopo l'aggiornamento, le opzioni del plugin (come per YITH WooCommerce Wishlist, YITH WooCommerce Ajax Search, etc.) verranno spostate dalla posizione precedente al menu YITH.

en: Further actions
it: Ulteriori azioni

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Give instant access to the wishlist and show a preview of the products added to it by inserting the widget in the site header.
it: Dai accesso immediato alla lista dei desideri e mostra un'anteprima dei prodotti aggiunti inserendo il widget nell'header del sito.

en: Got it, close this window
it: Ho capito, chiudi questa finestra

[ctx: Help tab FAQ link]
en: View all FAQs >
it: Vedi tutte le FAQ

[ctx: Help tab FAQ title]
en: Last FAQs in our Help Center
it: Ultime FAQ nel nostro Centro Assistenza

[ctx: Help tab Read Documentation link]
en: Read the documentation
it: Consulta la documentazione

[ctx: Help tab Read Documentation link]
en: to learn how the plugin works from the basics.
it: per scoprire dalle basi come funziona il plugin.

[ctx: Help tab Watch Videotutorials link]
en: Videos are also available in:
it: I video sono disponibili anche in:

[ctx: Help tab Watch video tutorials link]
en: Watch our video tutorials
it: Guarda i nostri video tutorial

[ctx: Help tab Watch video tutorials link]
en: to see some helpful use cases.
it: per vedere dei casi d'utilizzo utili.

[ctx: Help tab default description]
en: We want to help you enjoy a wonderful experience with all of our products.
it: Vogliamo aiutarti ad avere un'esperienza fantastica con tutti i nostri prodotti.

[ctx: Help tab default title]
en: Thank you for purchasing %s!
it: Grazie per aver acquistato %s!

[ctx: Help tab default title]
en: Thank you for using %s!
it: Grazie per aver scelto %s!

[ctx: Help tab documentation]
en: Read the plugin documentation
it: Consulta la documentazione del plugin

[ctx: Help tab documentation]
en: to learn how it works from the basics.
it: per scoprire dalle basi come funziona.

[ctx: Help tab submit ticket button]
en: Submit a ticket
it: Invia un ticket

[ctx: Help tab submit ticket description]
en: If you are experiencing any technical issues, ask for help from our developers. Submit a ticket through our support desk and we will help you as soon as possible.
it: Se stai riscontrando problemi tecnici chiedi aiuto ai nostri sviluppatori. Invia un ticket dalla nostra piattaforma di supporto e ti daremo assistenza il più presto possibile.

[ctx: Help tab submit ticket title]
en: Need help?
it: Ti serve aiuto?

[ctx: Help tab support]
en: Call or chat 24/7 with our support agents, or let our experts build your site.
it: Chiama o chatta 24/7 con i nostri operatori dell'assistenza o lascia creare il tuo sito ai nostri esperti.

[ctx: Help tab support]
en: From DIY to full-service help
it: Dall'aiuto fai da te al servizio completo

[ctx: Help tab support]
en: Need some help?
it: Hai bisogno di aiuto?

[ctx: Help tab support]
en: Yes, I need help
it: Sì, mi serve aiuto

[ctx: Help tab view FAQs link]
en: Check the FAQs
it: Controlla le FAQ

[ctx: Help tab view FAQs link]
en: to find answers to your doubts.
it: per trovare le risposte ai tuoi dubbi.

[ctx: Help tab view all video link]
en: Check the full <a href="%s" target="_blank">Playlist on Youtube</a> to learn more >
it: Per saperne di più, vedi la <a href="%s" target="_blank">Playlist completa su Youtube</a>>

en: Highlight color
it: Colore in evidenza

en: How to install premium version
it: Come installare la versione premium

en: ID of the product to add to the wishlist (leave empty to use the global product)
it: L'ID del prodotto da aggiungere alla lista dei desideri (lascia vuoto per utilizzare il prodotto globale)

en: ID of the wishlist to show (e.g. K6EOWXB888ZD)
it: ID della lista da mostrare (es. K6EOWXB888ZD)

en: Icon for the button (use any FontAwesome valid class, or leave empty to use the default settings)
it: Icona del pulsante (utilizza una qualsiasi classe FontAwesome valida oppure lascia vuoto per utilizzare le impostazioni predefinite)

en: Icon to remove the product from the wishlist - to the left of the product
it: Icona per rimuovere il prodotto dalla lista dei desideri - a sinistra del prodotto

en: If you continue with this action, you will reset all options in this page.
it: Se prosegui con questa azione, tutte le opzioni di questa pagina saranno reimpostate.

[ctx: Image height field label]
en: Height
it: Altezza

[ctx: Image width field label]
en: Width
it: Larghezza

en: In Stock
it: Disponibile

en: In the premium version, you can analyze the wishlists of each user in your shop and get a clear overview of the most popular products in your shop.
it: Nella versione premium, puoi analizzare le liste dei desideri di ogni utente del tuo negozio e ottenere una chiara panoramica dei prodotti più popolari.

en: In the premium version, your customers can create a wishlist for their birthday, Christmas, a graduation party, etc.
it: Nella versione premium, i tuoi clienti possono creare una lista di desideri per il loro compleanno, per Natale, per una festa di laurea, ecc.

en: In wishlist table show
it: Nella tabella mostra

en: Insert a wishlist widget in the header of your shop
it: Aggiungi un widget per la lista dei desideri nell'header del tuo negozio

en: Invalid wishlist item.
it: Elemento della lista non valido.

en: Invalid wishlist.
it: Lista non valida.

en: It is not possible save the options
it: Impossibile salvare le opzioni

en: It will be used to pin the wishlist on Pinterest.
it: Sarà utilizzato per salvare la lista su Pinterest.

en: Items added
it: Articoli aggiunti

en: Latest news from YITH Blog
it: Ultime novità dal blog YITH

en: Learn what you can really do with this powerful tool
it: Scopri cosa puoi fare con questo potente strumento

en: Left Sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Left sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: License
it: Chiave di licenza

en: Load any cacheable wishlist item via AJAX
it: Carica in AJAX qualsiasi elemento di YITH Wishlist che possa essere messo in cache

en: Log Files
it: File log

en: Loop options will be visible on Shop page, category pages, product shortcodes, products sliders, and all the other places where the WooCommerce products' loop is used
it: Le opzioni loop saranno visibili nella pagina Negozio, nelle pagine categoria, negli shortcode che mostrano i prodotti, slider di prodotti e tutti gli altri casi in cui viene utilizzato il loop dei prodotti WooCommerce

en: Loop settings
it: Impostazioni loop

en: Members of our team have access to the information you provide us with. For example, both Administrators and Shop Managers can access:
it: I membri del nostro team hanno accesso alle informazioni che ci fornisci. Per esempio, sia l'amministratore che i Gestori del Negozio possono accedere a:

en: Move
it: Sposta

en: Move to %s
it: Sposta in %s

en: Move to another list &rsaquo;
it: Sposta in un'altra lista &rsaquo;

en: My wishlist
it: La mia lista dei desideri

en: My wishlist on %s
it: La mia lista dei desideri su %s

en: MySQL version
it: Versione MySQL

en: N/A
it: N/D

en: Name
it: Nome

en: No Log file available. Enable the WordPress debug by adding this in the %s file of your installation
it: Nessun file log disponibile. Attiva il debug di WordPress aggiungendolo nel file %s della tua installazione

en: No file provided.
it: Nessun file disponibile.

en: No products added to the wishlist
it: Non è stato ancora aggiunto nessun prodotto alla lista

en: No sidebar
it: Nessuna barra laterale

en: None
it: Nessuno

en: Number of items to show per page
it: Numero di articoli da mostrare per pagina

en: On top of the image
it: Sopra l'immagine

en: Only people with a link to this list can see it
it: Solo le persone con cui condividi il link della lista possono vederla

en: Only you can see this list
it: Solo tu puoi vedere questa lista

en: Options Saved
it: Opzioni salvate

en: Options reset correctly!
it: Opzioni reimpostate correttamente!

en: Options saved!
it: Opzioni salvate!

en: Our team members have access to this information to offer you better deals for the products you love.
it: Il nostro team ha accesso a queste informazioni per offrirti le migliori offerte per i prodotti che ami.

en: Out of stock
it: Esaurito

en: Output IP Address
it: Indirizzo IP (output)

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: PHP error_log file
it: File PHP error_log

en: Paginate
it: Paginazione

[ctx: Panel tab name]
en: Your Store Tools
it: Strumenti per il tuo negozio

[ctx: Part of the template that shows price variation since addition to list; placeholder will be replaced with a percentage]
en: Price is %1$s%%
it: Il prezzo è %1$s%%

[ctx: Part of the template that shows price variation since addition to list; placeholder will be replaced with a price]
en: (Was %2$s when added  in list)
it: (Quando è stato aggiunto alla lista era %2$s)

en: Pick a page as the main Wishlist page; make sure you add the <span class="code"><code>[yith_wcwl_wishlist]</code></span> shortcode into the page content
it: Scegli una pagina da utilizzare per le Liste dei desideri; assicurati di aver aggiunto lo shortcode <span class="code"><code>[yith_wcwl_wishlist]</code></span> nel contenuto della pagina

en: Pin on Pinterest
it: Condividi su Pinterest

en: Pinterest share button custom icon
it: Icona personalizzata pulsante Condividi su Pinterest

en: Pinterest share button icon
it: Icona pulsante Condividi su Pinterest

en: Pinterest share button style
it: Stile pulsante Condividi su Pinterest

en: Please, make sure to enter a valid title
it: Inserisci un valido titolo

[ctx: Plugin FW]
en: Latest update released on
it: Ultimo aggiornamento rilasciato il

[ctx: Plugin FW]
en: View Changelog
it: Visualizza changelog

[ctx: Plugin Row Meta]
en: Documentation
it: Documentazione

[ctx: Plugin Row Meta]
en: Premium version
it: Versione premium

[ctx: Plugin Row Meta]
en: Support
it: Assistenza

en: Plugin Settings
it: Impostazioni plugin

[ctx: Plugin in "Your Store Tools" tab]
en: Active
it: Attivo

[ctx: Plugin in "Your Store Tools" tab]
en: Best choice
it: Scelta migliore

[ctx: Plugin in "Your Store Tools" tab]
en: Get it
it: Aggiungi

en: Plugins Activated
it: Plugin attivati

en: Plugins Requirements
it: Requisiti plugin

en: Plugins Upgraded
it: Plugin aggiornati

[ctx: Position in the "Dimensions" field]
en: Bottom
it: In basso

[ctx: Position in the "Dimensions" field]
en: Left
it: A sinistra

[ctx: Position in the "Dimensions" field]
en: Right
it: A destra

[ctx: Position in the "Dimensions" field]
en: Top
it: In alto

en: Position of "Add to wishlist" in loop
it: Posizione di 'Aggiungi alla lista' nel loop

en: Position of "Add to wishlist" on product page
it: Posizione di 'Aggiungi alla lista' nella pagina prodotto

[ctx: Post action]
en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

[ctx: Post action]
en: Duplicate
it: Duplica

[ctx: Post action]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: Post action]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: Post action]
en: Restore
it: Ripristina

[ctx: Post action]
en: Trash
it: Cestina

[ctx: Post action]
en: View
it: Visualizza

[ctx: Premium Tab]
en: ...and so much more!
it: ...e molto altro!

[ctx: Premium Tab]
en: 100% Money-back guarantee
it: Garanzia 100% soddisfatti o rimborsati

[ctx: Premium Tab]
en: Advanced features
it: Funzionalità avanzate

[ctx: Premium Tab]
en: Check out the advanced features you can get by upgrading to premium!
it: Scopri le funzionalità avanzate che puoi ottenere facendo l'upgrade alla versione premium!

[ctx: Premium Tab]
en: Check the free vs premium features >
it: Confronta le funzionalità della versione gratuita e della premium >

[ctx: Premium Tab]
en: Check the premium features >
it: Dai un'occhiata alle caratteristiche premium >

[ctx: Premium Tab]
en: Get the premium version
it: Ottieni la versione premium

[ctx: Premium Tab]
en: Regular updates
it: Aggiornamenti regolari

[ctx: Premium Tab]
en: Technical support
it: Assistenza tecnica

[ctx: Premium Tab]
en: Upgrade now to get a %s%% off
it: Fai l'upgrade ora ed ottieni uno sconto del %s%%

[ctx: Premium Tab]
en: Upgrade now to unlock premium features
it: Fai subito l'upgrade per sbloccare le funzionalità premium

[ctx: Premium Tab]
en: Upgrade to unlock premium features
it: Fai l'upgrade per sbloccare le funzionalità premium

[ctx: Premium Tab]
en: Verified Customer
it: Cliente verificato

[ctx: Premium tab name]
en: Get premium
it: Diventa premium

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Price:
it: Prezzo:

en: Primary button style
it: Stile pulsante principale

[ctx: Privacy Policy Content]
en: Payments
it: Pagamenti

[ctx: Privacy Policy Content]
en: This sample language includes the basics around what personal data your store may be collecting, storing and sharing, as well as who may have access to that data. Depending on what settings are enabled and which additional plugins are used, the specific information shared by your store will vary. We recommend consulting with a lawyer when deciding what information to disclose on your privacy policy.
it: Questo esempio include gli elementi di base sulla raccolta dei dati personali, la memorizzazione e la condivisione, nonché su chi è autorizzato ad accedere a tali dati. In base alle impostazioni abilitate e ai moduli di estensione aggiuntivi utilizzati, le informazioni specifiche condivise dal nostro negozio possono variare. Ti consigliamo di consultare un legale al momento di decidere quali informazioni divulgare nell'informativa sulla privacy.

[ctx: Privacy Policy Content]
en: What we collect and store
it: Cosa raccogliamo e salviamo

[ctx: Privacy Policy Content]
en: What we share with others
it: Cosa condividiamo con gli altri

[ctx: Privacy Policy Content]
en: Who on our team has access
it: Persone del nostro gruppo di lavoro che hanno accesso

en: Private
it: Privata

en: Product added to cart successfully
it: Prodotto aggiunto al carrello con successo

en: Product added to wishlist
it: Prodotto aggiunto alla lista

en: Product added!
it: Articolo aggiunto!

en: Product already in wishlist
it: Prodotto già presente nella lista

en: Product name
it: Nome prodotto

en: Product page settings
it: Impostazioni pagina prodotto

en: Product price
it: Prezzo del prodotto

en: Product stock (show if the product is available or not)
it: Disponibilità prodotto (mostra se il prodotto è disponibile o meno)

en: Product successfully removed.
it: Prodotto rimosso con successo.

en: Product variations selected by the user (example: size or color)
it: Le variazioni di prodotto selezionate dall'utente (es. taglia o colore)

en: Products you’ve added to the wishlist: we’ll use this to show you and other users your favourite products, and to create targeted email campaigns.
it: Prodotti aggiunti alla lista dei desideri: useremo questa informazione per mostrare a te e ad altri utenti i tuoi prodotti preferiti e per creare campagne email mirate.

en: Public
it: Pubblica

en: Quantity
it: Quantità

en: Quantity:
it: Quantità:

en: RSS Error:
it: Errore RSS:

en: Read more %1$shere%2$s or contact your hosting company in order to increase it.
it: Per maggiori informazioni %1$sleggi qui%2$s oppure contatta il tuo host per un upgrade.

en: Read the <mark>plugin documentation</mark>
it: Consulta la <mark>documentazione del plugin</mark>

en: Redirect to cart
it: Reindirizza al carrello

en: Redirect users to the cart page when they add a product to the cart from the wishlist page
it: Reindirizza gli utenti alla pagina Carrello quando aggiungono un prodotto della lista dei desideri al carrello

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove %1$s from %2$s file
it: Rimuovi %1$s dal file %2$s

en: Remove All
it: Rimuovi tutto

en: Remove from list
it: Rimuovi dalla lista

en: Remove from wishlist
it: Rimuovi dalla lista

en: Remove if added to the cart
it: Rimuovi se aggiunto al carrello

en: Remove the product from the wishlist after it has been added to the cart
it: Rimuovi il prodotto dalla lista dopo che è stato aggiunto al carrello

en: Remove this product
it: Rimuovi questo prodotto

en: Removed wishlist %s.
it: Lista dei desideri %s rimossa.

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset Defaults
it: Ripristina impostazioni iniziali

en: Reset filters
it: Reimposta i filtri

en: Reset to default
it: Ripristina configurazione predefinita

en: Right Sidebar
it: Barra laterale destra

en: Right sidebar
it: Barra laterale destra

en: Same used for Add to wishlist
it: La stessa utilizzata per Aggiungi alla lista

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Save Options
it: Salva opzioni

en: Search for a category...
it: Cerca una categoria...

en: Search for a customer...
it: Cerca un cliente...

en: Search for a post...
it: Cerca un articolo...

en: Search for a product...
it: Cerca un prodotto...

en: Search for an order...
it: Cerca un ordine...

en: Search list
it: Cerca lista

en: Secondary button style
it: Stile pulsante secondario

en: See how it works before you start using it
it: Guarda come funziona prima di iniziare ad usarlo

en: Select Color
it: Seleziona colore

en: Select an icon for the "Add to cart" button (optional)
it: Seleziona un'icona per il pulsante 'Aggiungi al carrello' (opzionale)

en: Select an icon for the "Add to wishlist" button (optional)
it: Seleziona un'icona per il pulsante 'Aggiungi alla lista' (opzionale)

en: Select an icon for the "Added to wishlist" button (optional)
it: Selezionare un'icona per il pulsante "Aggiungi alla lista" (opzionale)

en: Select an icon for the Email share button
it: Seleziona un'icona per il pulsante di condivisione per email

en: Select an icon for the Facebook share button
it: Seleziona un'icona per il pulsante di condivisione su Facebook

en: Select an icon for the Pinterest share button
it: Seleziona un'icona per il pulsante di condivisione su Pinterest

en: Select an icon for the Twitter share button
it: Seleziona un'icona per il pulsante di condivisione su Twitter

en: Select an icon for the WhatsApp share button
it: Seleziona un'icona per il pulsante di condivisione su WhatsApp

en: Select default color
it: Seleziona il colore predefinito

en: Set Default
it: Ripristina impostazioni iniziali

en: Set the radius for the "Add to cart" button
it: Imposta il raggio del bordo arrotondato del pulsante 'Aggiungi al carrello'

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings reset
it: Impostazioni azzerate

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

[ctx: Settings tab name]
en: Settings
it: Impostazioni

en: Share button text color
it: Colore testo pulsante condivisione

en: Share by URL
it: Condividi l'URL

en: Share by email
it: Condividi per email

en: Share on Facebook
it: Condividi su Facebook

en: Share on WhatsApp
it: Condividi su WhatsApp

en: Share on social media
it: Condividi sui social

en: Share on:
it: Condividi su:

en: Share via email
it: Condividi per email

en: Share wishlist
it: Condividi la lista

en: Shared
it: Condivisa

en: Sharing title
it: Titolo per la condivisione

en: Show "Add to wishlist" button
it: Mostra il pulsante 'Aggiungi alla lista'

en: Show "Add to wishlist" in loop
it: Mostra 'Aggiungi alla lista' nel loop

en: Show "Remove from list" link
it: Mostra il link 'Rimuovi dalla lista'

en: Show "Share URL" field on wishlist page
it: Mostra il campo 'Condividi l'URL' nella pagina Lista dei desideri

en: Show "View wishlist" link
it: Mostra il link 'Vedi la lista'

en: Show more details
it: Mostra più dettagli

en: Site Info
it: Informazioni sito

en: Site URL
it: URL del sito

en: Social image URL
it: URL per immagine social

en: Social text
it: Testo per i social

en: Sorry, import is disabled.
it: L'importazione è disabilitata.

en: Sorting successful.
it: Ordinamento effettuato con successo.

en: Start with these %s steps:
it: Inizia da questi %s step:

en: Stock status
it: Disponibilità in magazzino

en: Stock:
it: Disponibilità in magazzino:

en: Style & Color customization
it: Personalizzazione stile e colori

en: Style & color customization
it: Personalizzazione stile e colori

en: Style of "Add to cart"
it: Stile di 'Aggiungi al carrello'

en: Style of "Add to wishlist"
it: Stile di 'Aggiungi alla lista'

en: System Status
it: Stato del sistema

en: TLS Version
it: Versione TLS

[ctx: Tab description in plugin settings panel]
en: Configure the Add to wishlist settings.
it: Configura le impostazioni Aggiungi alla lista.

[ctx: Tab description in plugin settings panel]
en: Configure the plugin general settings.
it: Configura le impostazioni generali del plugin.

[ctx: Tab description in plugin settings panel]
en: Configure the wishlist page settings.
it: Configura le impostazioni della pagina Lista dei desideri.

[ctx: Tab title in plugin settings panel]
en: Add to wishlist
it: Aggiungi all lista

[ctx: Tab title in plugin settings panel]
en: General
it: Generali

[ctx: Tab title in plugin settings panel]
en: Wishlist page
it: Pagina Lista dei desideri

[ctx: Term action]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: Term action]
en: Duplicate
it: Duplica

[ctx: Term action]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: Term action]
en: View
it: Visualizza

en: Text
it: Testo

en: Text Hover
it: Testo - hover

en: Text customization
it: Personalizzazione testi

en: Text hover
it: Testo - hover

en: Textual (anchor)
it: Testuale (ancora)

en: Thank you for using our plugin
it: Grazie per aver scelto di usare il nostro plugin

en: The added file is not valid.
it: Il file aggiunto non è valido.

en: The changes you have made will be lost if you leave this page.
it: Perderai tutti i cambiamenti effettuati se lasci questa pagina.

en: The element you have entered already exists. Please, enter another name.
it: L'elemento inserito esiste già. Inserisci un altro nome.

en: The file size exceeds 8 megabytes so it must be downloaded
it: La dimensione del file supera gli 8 megabyte e deve essere scaricato

en: The item cannot be added to this wishlist
it: L'elemento non può essere aggiunto alla lista dei desideri

en: The premium version of the plugin allows you to structure effective marketing strategies and increase conversions. Some examples? You can send promotional emails and offer a discount to all users who have a specific product on their wishlist, notify customers when a product on their wishlist is on sale, or notify them when an out-of-stock product is available again in your shop.
it: La versione premium del plugin permette di strutturare efficaci strategie di marketing e di aumentare le conversioni. Alcuni esempi? È possibile inviare email promozionali e offrire uno sconto a tutti gli utenti che hanno un prodotto specifico nella loro lista dei desideri, informare i clienti quando un prodotto della loro lista è in offerta o avvisarli quando un prodotto esaurito è di nuovo disponibile nel tuo negozio.

en: The product is already in your wishlist!
it: Il prodotto è già nella tua lista!

en: The system check cannot determine which %1$s version is installed because %2$s module is disabled. Ask your hosting company to enable it.
it: Non è stato possibile determinare quale versione di %1$s è installata in quanto il modulo %2$s è disattivato. Chiedi al tuo servizio hosting di attivarlo.

en: The system check cannot determine which %1$s version is installed due to a connection issue between your site and our server.
it: Non è stato possibile determinare con i controlli di sistema quale versione di %1$s è installata a causa di un problema di connessione fra il tuo sito e il nostro server.

en: The system check has detected some compatibility issues on your installation.%1$sClick here%2$s to know more
it: Il controllo del sistema ha rilevato dei problemi di compatibilità sulla tua installazione. Per maggiori informazioni %1$sfai clic qui%2$s

en: There was an error with your request; please try again later.
it: Si è verificato un errore con la tua richiesta. Riprova più tardi.

en: This action cannot be undone and you will not be able to recover this data.
it: Quest'azione non può essere annullata e non sarà possibile recuperare questi dati.

en: Title
it: Titolo

[ctx: Title]
en: Error
it: Errore

[ctx: Tooltip in the "Dimensions" field]
en: Link values together
it: Collega i valori

en: Total Database Size
it: Dimensione totale database

[ctx: Trash confirmation action]
en: Yes, move to trash
it: Sì, sposta nel cestino

en: Tweet on Twitter
it: Condividi su Twitter

en: Twitter share button custom icon
it: Icona personalizzata pulsante Condividi su Twitter

en: Twitter share button icon
it: Icona pulsante Condividi su Twitter

en: Twitter share button style
it: Stile pulsante Condividi su Twitter

en: Type the message you want to publish when you share your wishlist on Twitter and Pinterest
it: Inserisci qui il messaggio da pubblicare quando condividi la tua lista su Twitter e Pinterest

en: URL of the wishlist page (leave empty to use the default settings)
it: URL della pagina Lista dei desideri (lascia vuoto per utilizzare le impostazioni predefinite)

en: Unit price
it: Prezzo unitario

en: Update
it: Aggiorna

en: Update it to the latest version in order to benefit of all new features and security updates.
it: Per beneficiare di tutte le nuove funzionalità e degli aggiornamenti di sicurezza, aggiorna all'ultima versione.

en: Upload
it: Carica

en: Upload a file
it: Carica un file

en: Upload an icon you'd like to use for "Add to wishlist" button (suggested 32px x 32px)
it: Carica un'icona da utilizzare per il pulsante 'Aggiungi alla lista' (dimensione consigliata 32 x 32 px)

en: Upload an icon you'd like to use for Facebook share button (suggested 32px x 32px)
it: Carica un'icona da utilizzare per il pulsante di condivisione su Facebook (dimensione consigliata 32 x 32 px)

en: Upload an icon you'd like to use for Pinterest share button (suggested 32px x 32px)
it: Carica un'icona da utilizzare per il pulsante di condivisione su Pinterest (dimensione consigliata 32 x 32 px)

en: Upload an icon you'd like to use for Twitter share button (suggested 32px x 32px)
it: Carica un'icona da utilizzare per il pulsante di condivisione su Twitter (dimensione consigliata 32 x 32 px)

en: Upload an icon you'd like to use for WhatsApp share button (suggested 32px x 32px)
it: Carica un'icona da utilizzare per il pulsante di condivisione su WhatsApp (dimensione consigliata 32 x 32 px)

en: Upload an icon you'd like to use for the "Add to cart" button (suggested 32px x 32px)
it: Carica un'icona da utilizzare per il pulsante 'Aggiungi al carrello' (dimensione consigliata 32 x 32 px)

en: Upload an icon you'd like to use for the Email share button (suggested 32px x 32px)
it: Carica un'icona da utilizzare per il pulsante di condivisione email (dimensione consigliata 32 x 32 px)

en: Upload file
it: Carica file

en: Use shortcode
it: Utilizza lo shortcode

en: Value
it: Valore

en: View &rsaquo;
it: Vedi &rsaquo;

en: Visibility
it: Visibilità

en: WP debug.log file
it: File WP debug.log

en: Warning!
it: Attenzione!

en: Watch our <mark>"First Steps" video</mark>
it: Guarda il nostro <mark>video "Primi Step"</mark>

en: We are sorry, but this feature is available only if cookies on your browser are enabled.
it: Spiacenti, questa funzionalità è disponibile solo se hai abilitato i cookie nel tuo browser.

en: We need your support
it: Abbiamo bisogno del tuo supporto

en: We’ll also use cookies to keep track of wishlist contents while you’re browsing our site.
it: Useremo anche i cookie per tenere traccia dei contenuti delle liste dei desideri mentre visiti il nostro sito.

en: What's new in version %s
it: Novità nella versione %s

en: WhatsApp share button custom icon
it: Icona personalizzata pulsante Condividi su WhatsApp

en: WhatsApp share button icon
it: Icona pulsante Condividi su WhatsApp

en: WhatsApp share button style
it: Stile pulsante Condividi su WhatsApp

en: While you visit our site, we’ll track:
it: Mentre visiti il nostro sito, terremo traccia di:

en: Wishlist %s has been retained.
it: La lista dei desideri %s è stata salvata.

en: Wishlist Detail Page
it: Pagina dettaglio Lista dei desideri

en: Wishlist Page
it: Pagina Lista dei desideri

en: Wishlist URL
it: URL lista dei desideri

en: Wishlist details, such as products added, date of addition, name and privacy settings of your wishlists
it: Dettagli della lista dei desideri, come ad esempio i prodotti aggiunti, la data, il nome e le impostazioni sulla privacy delle tue liste dei desideri

en: Wishlist page
it: Pagina Lista dei desideri

en: Wishlist table style
it: Stile tabella Lista dei desideri

en: Wishlist title used for sharing (only used on Twitter and Pinterest)
it: Titolo della lista utilizzato specificatamente per la condivisione (solo su Twitter e Pinterest)

en: Wishlists
it: Liste dei desideri

en: Wishlists you’ve created: we’ll keep track of the wishlists you create, and make them visible to the store staff
it: Le liste dei desideri che hai creato: terremo traccia delle liste da te create che saranno visibili allo staff del nostro store

en: WooCommerce Version
it: Versione WooCommerce

en: WordPress Cron
it: Cron WordPress

en: WordPress Version
it: Versione WordPress

en: WordPress recommends a minimum MySQL version of 5.6. See: %s
it: WordPress consiglia una versione minima 5.6 di MySQL. Vedi: %s

en: WordPress requirements
it: Requisiti WordPress

en: YITH Latest Updates
it: Ultimi aggiornamenti YITH

en: YITH WooCommerce Frequently Bought Together Integration
it: Integrazione con YITH WooCommerce Frequently Bought Together

en: YITH WooCommerce Wishlist was deactivated as you're running an higher tier version of the same plugin.
it: YITH WooCommerce Wishlist è stato disattivato in quanto stai utilizzando una versione superiore dello stesso plugin.

en: Yes
it: Sì

en: You and %s user | You and %d users
it[0]: Tu e %s utente
it[1]: Tu e altri %d utenti

en: You cannot drop files here.
it: Non è possibile trascinare file qui.

en: You're the first
it: Sei il primo

[ctx: [HELP TAB] Video title]
en: Check this video to learn how to <b>configure wishlist and customize options:</b>
it: Guarda questo video per scoprire come <b>configurare il plugin e personalizzare le opzioni:</b>

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin Recover Abandoned Cart]
en: Contact users who have added products to the cart without completing the order and try to recover lost sales.
it: Contatta gli utenti che hanno aggiunto prodotti al carrello senza completare l'ordine e prova a recuperare le mancate vendite.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH Bookings]
en: Enable a booking/appointment system to manage renting or booking of services, rooms, houses, cars, accommodation facilities and so on.
it: Abilita un sistema prenotazioni/appuntamenti per gestire affitti o prenotazioni di servizi, stanze, case, auto, servizi ricettivi ecc.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Ajax Product Filter]
en: Help your customers to easily find the products they are looking for and improve the user experience of your shop.
it: Aiuta i tuoi clienti a trovare facilmente i prodotti che stanno cercando e migliora la user experience del tuo shop.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Customize My Account]
en: Customize the My Account page of your customers by creating custom sections with promotions and ad-hoc content based on your needs.
it: Personalizza la pagina Il Mio Account dei tuoi clienti creando sezioni dedicate con promozioni e contenuti ad hoc in base alle loro esigenze.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Dynamic Pricing and Discounts]
en: Increase conversions through dynamic discounts and price rules, and build powerful and targeted offers.
it: Aumenta le conversioni con le regole di prezzo e sconto dinamiche e crea offerte potenti e mirate.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Gift Cards]
en: Sell gift cards in your shop to increase your earnings and attract new customers.
it: Vendi buoni regalo nel tuo shop per aumentare i guadagni e attirare nuovi clienti.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Product Add-Ons]
en: Add paid or free advanced options to your product pages using fields like radio buttons, checkboxes, drop-downs, custom text inputs, and more.
it: Aggiungi opzioni avanzate gratuite o a pagamento alle tue pagine prodotto usando campi come radio button, checkbox, select, input di testo personalizzati, ecc.

[ctx: [YOUR STORE TOOLS TAB] Description for plugin YITH WooCommerce Request a Quote]
en: Hide prices and/or the "Add to cart" button and let your customers request a custom quote for every product.
it: Nascondi i prezzi e/o il pulsante "Aggiungi al carrello" e permetti ai tuoi clienti di richiedere un preventivo personalizzato per ciascun prodotto.

[ctx: [gutenberg]: block description]
en: Shows Add to wishlist button
it: Mostra pulsante "Aggiungi alla lista dei desideri"

[ctx: [gutenberg]: block description]
en: Shows a list of products in wishlist
it: Mostra la lista dei prodotti nella lista dei desideri

[ctx: [gutenberg]: block name]
en: YITH Add to wishlist
it: YITH Aggiungi alla lista dei desideri

[ctx: [gutenberg]: block name]
en: YITH Wishlist
it: YITH Lista dei desideri

en: another
it: un'altra

en: copy
it: copia

[ctx: date when wishlist was created]
en: Created on
it: Creata il

en: has this item in wishlist | have this item in wishlist
it[0]: ha aggiunto questo prodotto alla sua lista
it[1]: hanno aggiunto questo prodotto alla propria lista

en: have this item in wishlist
it: avete aggiunto questo prodotto alla lista dei desideri

en: help us by leaving a good review
it: aiutaci lasciando una recensione positiva

en: is enabled but not effective. It requires WooCommerce to work.
it: è abilitato ma non in funzione. Richiede WooCommerce per funzionare correttamente.

en: is successfully updated to version %s.
it: è stato aggiornato alla versione %s.

en: loaded by %s
it: caricato da %s

en: or
it: oppure

[ctx: page_slug]
en: wishlist
it: lista-dei-desideri

en: this wishlist link and share it anywhere)
it: questo URL e condividilo dove vuoi)

en: to add this item in wishlist
it: ad aver aggiunto questo prodotto alla lista dei desideri

en: to keep updating and improving the plugin. Please,
it: per continuare ad aggiornare e a migliorare il plugin.

[ctx: yith-woocommerce-wishlist]
en: Items per page
it: Articoli per pagina
